כתרי זירקוניה

מה זה כתר זירקוניה לשיניים ולמה צריך כתר?

אם בעבר כאשר השן נפגעה מעששת או מחבלה לא היה לנו דבר לעשות מלבד להשלים עם הבשורה, כיום המציאות שונה, וכן ישנם טיפולי שיניים שיכולים לשקם את הפה ולגרום לנו לחזור לחייך, אחד מהם הוא כתר.

כתר למעשה מחליף את כותרת השן, וככל שהטכנולוגיה מתקדמת, החומרים בהם נעשה שימוש עבור ייצור כתרים הולכים ומשתכללים ומאפשרים לשחזר ולשקם את השן ברמה גבוהה יותר, כך שגם התוצאות נחשבות ליותר אסתטיות ועמידות. מבין כל סוגי הכתרים הקיימים כתרים מסוג זרקוניה נחשבים לאיכותיים ביותר.

קרדיט תמונה: Lighthunter / Depositphotos.com

מה מאפיין כתר זירקוניה?

הרבה לא יודעים מה זה כתר זירקוניה לשיניים, וזה מפתיע לגלות שהוא מיוצר ממינרל טבעי אשר דומה ליהלום. אם שאלתם מה זה זירקוניה בדיוק, זירקוניה זהו חומר חזק, שקוף ועמיד וכאשר משלבים אותו עם חמצן ניתן ליצור גוון קרמי הדומה לצבע הטבעי של השיניים. חומר זה נחשב לידידותי לרקמות, הוא עמיד בפני שחיקה ובעזרתו מתקבל מראה טבעי שנראה כמו הדבר האמיתי ממש.

למעשה המקור הוא זירקוניום דו חמצני, זהו חומר בו משתמשים הרבה בעולם הרפואה, הודות למרקם הקרמי שלו, המתאים למגוון רחב של יישומים.

סוגי כתר זירקוניה

ישנם סוגים שונים, חלקם יהיו מורכבים מגוש אחיד, בעגה המקצועית יקראו להם כתרים מונוליטיים, כלומר שמיוצרים אך ורק מזירקוניה. סוגים אחרים כוללים כיפת זירקוניה שעליה מלבישים ציפוי חרסינה.

למי זה מתאים ובאיזה מקרים?

כתר לשיניים זירקוניה זהו פתרון הנחשב למאוד אסתטי ומכיוון שהוא מעט יקר מחלופות אחרות, מומלץ להשתמש בו עבור שחזור של שיניים קדמיות, שחשופות הרבה יותר לעומת שיניים אחרות. במקרים אחרים, ובשיניים אחוריות, רופאי השיניים יכולים להמליץ על חומרים אחרים.

כמו כן כתר זה מתאים למי שהאסתטיקה חשובה לו, או במקרים בהם ישנה רגישות לחומרים אחרים, שכן חומר זה הרבה יותר ידידותי לגוף ולרקמות.

קרדיט תמונה: Lighthunter / Depositphotos.com

כתר זירקוניה חסרונות ויתרונות

כתרי זירקוניה שיניים נחשבים למילה האחרונה בתחום רפואת השיניים והם מציעים המון יתרונות:

 • אסתטיקה מדהימה כתרים זרקוניה מיוצרים מחומר שנראה כמו יהלום, הם מתאימים בצורה אידיאלית לשיניים אחרות מכל הבחינות ולכן, מבחינה אסתטית, זהו פתרון מעולה.
 • התאמה ביולוגית לגוף – הוא ידוע כחומר בעל תאימות מעולה לגוף ולחניכיים. הכתר אינו גורם לגירוי, או יוצר תגובה אלרגית.
 • דיוק והתאמה תהליך ההתאמה של הכתר, נעשה על ידי טכנולוגיה מתקדמת וסריקה תלת ממדית של חלל הפה, כך שניתן ליצור כתר בהזמנה אישית ולזכות למידת דיוק גבוהה.
 • חוזק ועמידות – מדובר על מינרל אשר ידוע בחוזקו ועמידותו. כתרי זירקוניה מונוליטיים נחשבים למאוד עמידים בהשוואה לכתרים רגילים.
 • ללא מתכות רוב הכתרים כוללים שכבת מתכת ועליה מורכבת שכבת חרסינה. כתר זירקוניה עשוי מקשה אחת או שמשלב בין כיפת זירקוניה לבין חרסינה.
 • שימור חומר השן כתרים זירקוניה אינם תופסים הרבה נפח וכתוצאה מכך לא צריך לאבד הרבה חומר שן על ידי השחזתה.

כאשר מבינים מה זה ומחליטים אם לבחור בשיני זירקוניה, חשוב לבחון את החסרונות ביניהם המחיר הגבוה יחסית לסוגים אחרים של כתרים. מחיר כתר זירקוניה גבוה יותר ביחס למחיריהם של כתרים אחרים וזהו חיסרון שעליכם לקחת בחשבון.

האם כתר זירקוניה מתאים לכל אחד?

אצלנו במוריה 100 אנחנו לא מקבלים החלטות לפי טרנדים. למרות שזירקוניה הוא חומר עם תכונות מעולות , הוא אינו מתאים לכל אחד. אנחנו נבחר את סוג הכתר המתאים לכל מטופל ולכל מקרה לגופו. רק מומחה לשיקום הפה שלוקח בחשבון את כל השיקולים הרפואיים והאסתטיים יכול לקבל החלטה מושכלת ולהמליץ למטופל בהתאם.

מתי צריך? ומהו זמן הטיפול?

הרופא ימליץ על כתר במקרים הבאים:

 • מחסור בחומר שן כך שלא ניתן לבצע סתימה
 • כבסיס להכנת גשר זירקוניה
 • לאחר טיפול שורש
 • שיקום שן חדה או בעלת פגם אסתטי
 • כיסוי לשתל דנטלי
 • שחזור שן שבורה
 • הגנה מפני שבר
 • הגנה לשן חלשה

כתרי זירקוניה לשיניים : ככה עובד הליך ההתאמה

ברוב המקרים יקדם טיפול שורש ומבנה לכתר. כדי להכין את השן לכתר הרופא ישחיז את השן, כאשר בתום ההשחזה הוא ייצר כתר זמני וידביק אותו לשן המטופלת על מנת למזער את הסיכון לשבר, וכתוצאה מכך לאיבוד השן. שן שעברה טיפול שורש זו שן חלשה יותר, ולכן ישנו סיכון שתישבר.

בפגישה הבאה, רופא השיניים יסרוק את השן על מנת לקחת מידות וגם יבצע הטבעה של הלסת בחומר מיוחד. את ההטבעה הזו ישלח למעבדה כדי שתכין את הכתר הקבוע. במהלך לקיחת המידות, הרופא גם יבחר יחד עם המטופל את גוון השן, כדי שתהיה תאימות לשאר השיניים בפה.

לבסוף, כאשר הכתר מוכן, הרופא יסיר את הכתר הזמני וידביק את הכתר הקבוע, תוך שמתאים אותו לסגר של המטופל ומוודא שהוא יראה כמו שן רגילה ויתפקד על הצד הטוב ביותר.

קרדיט תמונה: wedmov / Depositphotos.com

טיפולי כתר ביום אחד – האם זה אפשרי?

לפעמים שומעים מונחים כמו טיפול כתר ביום אחד, וזה נדמה כמו אקט שיווקי. אולם יש כזה דבר בתחום רפואת השיניים, וההבדל בין טיפולי כתר ביום אחד לבין הטיפול המסורתי בא לידי ביטוי בדרך כלל בכמות המפגשים.

בעוד שכתר ביום אחד מתבצע במסגרת של טיפול אחד ויחיד אשר במהלכו הרופא ייצור תמונה תלת ממדית של השן ומתאים את הכתר, בטיפול המסורתי, התהליך יתנהל בכמה מפגשים.

קרדיט תמונה: Nick_Freund / Depositphotos.com

איך שומרים על הכתר? האם הוא יכול ליפול?

כתרים נבנו כדי לשרוד בתוך חלל הפה, אולם כמו שצריך לדאוג לשיניים, כך צריך לדאוג גם לכתרים כדי לוודא שהם ישרדו לאורך זמן ולא יפלו. אם תהיתם כמה זמן מחזיק כתר זירקוניה, זה תלוי. הזנחה, מחלות, הרגלים לא בריאים, כל אלו ועוד יכולים לפגוע ביציבותו של הכתר, על אף ולמרות חוזקו.
לכן, לאחר הטיפול עליכם להקפיד על היגיינת פה מיטבית, תזונה טובה, ניקיון עם חוט דנטלי, צחצוח שיניים פעמיים ביום, טיפול אצל שיננית אחת לחצי שנה ובדיקה שגרתית אצל רופא השיניים.

איך לבחור רופא שיניים מקצועי לביצוע כתרים של זרקוניה?

בחירת רופא שיניים לביצוע כתר זירקוניה מאוד חשובה על מנת להבטיח שהטיפול יתנהל בצורה טובה. כאשר אתם מחפשים רופאי שיניים, שימו לב לפרמטרים הבאים:

 • מומחיות בדקו את רמת המומחיות של רופא השיניים שלכם, רצוי שיהיה לו ניסיון רב בתחום.
 • ביקורות והמלצות – תמיד כדאי לעשות שיעורי בית ולבדוק שאכן מדובר במרפאה מומלצת.
 • עבודות קודמות אתם יכולים, ואף כדאי, לבקש לראות עבודות קודמות של הרופא.
 • מחיר הוגן – אם אתם הולכים למרפאה פרטית, שימו לב שהמחירים מתאימים למסגרת התקציב שלכם.
 • טכנולוגיה וציוד כדאי לבדוק שהרופא משתמש בטכנולוגיה מתקדמת ובציוד רפואי חדשני.
 • התרשמות אישית – כדאי להתייחס לתחושת הבטן שלכם כאשר אתם פוגשים ברופא.

קרדיט תמונה: dechevm / Depositphotos.com

למה להגיע אלינו למרפאה!

במרפאת השיניים מוריה 100 תמצאו רופאי שיניים מומחים ומובילים בתחומם שיוכלו לספק לכם את המענה הטוב ביותר בתחום. צוות רופאי השיניים של המרפאה יעניק לכם טיפול שיניים ברמה הכי גבוהה, ותוך שימוש בציוד מתקדם וחדשני בתחום.


פנו אלינו למידע נוסף

אם אתם רוצים לקבל פרטים נוספים על התהליך, צרו עימנו קשר ונשמח לעזור לכם לבחור בסוג הכתר המתאים!