כתר חרסינה

מה זה כתר חרסינה לשיניים ולמה צריך אותו?

כתר חרסינה לשיניים הוא חלק מטיפול שיקום לשיניים אשר נועד להגן על שן פגומה, חלשה או שבורה. כל שן בפה שלנו מורכבת משני חלקים, החלק שנמצא מעל החניכיים הוא זה שגלוי לעין ונקרא כותרת השן. הוא מודבק על כותרת השן, כאשר עולה הצורך, הוא נראה כמו השן הטבעית, עוטף אותה מכל כיוון, מונע ממנה להישבר ומאפשר לכם תפקוד מלא!

הם נפוצים לשימוש והם משרתים מטרה כפולה: רפואית ואסתטית. בעזרתם ניתן לבצע גם שיפורים קוסמטיים ולשמור שתהיו מחויכים תמיד! 

מתי נצטרך כתר חרסינה?

קרדיט תמונה: oneblink / Depositphotos.com

מה מאפיין כתר חרסינה?

הוא מיוצר משתי שכבות, השכבה החיצונית שהיא גם זו הגלויה לעין, והשכבה הפנימית אשר מתפקדת כליבה שלו. בגרסה הרגילה, השכבה הפנימית מיוצרת ממתכת, מה שעשוי להוביל להופעתו של גוון אפרפר וכהה יותר בקו החניכיים וסביב הכתר. יחד עם זאת, הטכנולוגיה הולכת ומתפתחת ככל שחולפות השנים, והאופציה של כתר חרסינה על מתכת אינה היחידה. אם אתם מעדיפים כתר חרסינה ללא מתכת, לידיעתכם, כיום ניתן לייצרם אשר הליבה שלהם קרמית ובהירה.

סוגי כתרי חרסינה

ישנם סוגים שונים של כתרי חרסינה, מה שמשפיע על מחיר כתר חרסינה בהתאם. לכן לפני הטיפול, חשוב שתבינו על איזה סוג הרופא ממליץ, כאשר אלו הסוגים שעומדים לרשותכם:

  • כתר חרסינה מאוחה למתכת – סוג זה הוא הסוג המוכר והנפוץ המתאים בעיקר לשיניים אחוריות שאינן גלויות בזמן שאתם מחייכים. הוא נחשב זול יותר בהשוואה לסוגים אחרים, אך מכיוון שהוא כתר חרסינה על מתכת, יראה קצת פחות טוב בתוצאה הסופית.
  • כתר חרסינה מאוחה לזירקוניה – זירקוניה הופכת את כתר החרסינה המסורתי לחזק יותר וגם אסתטי יתר. הם אומנם יקרים יותר מכתר חרסינה מאוחה למתכת, אך משתלמים יותר מכתר החרסינה הטהור ומתאימים לכל השיניים.
  • כתר חרסינה טהור – מיוצר מ- 100% חרסינה ומבחינה ויזואלית, הוא מספק את התוצאות הטובות ביותר. הוא דורש השקעה גבוהה יותר יחסית לחלופות, ומומלץ שרופא שיניים מקצועי ומנוסה יהיה זה שיחבר אותו.

כמובן שיש לבחור את הסוג גם בהתאם למצב החניכיים, החיוך, צבע השיניים ומצבן, היסטוריה רפואית ועוד.

כתרים מחרסינה מומלצים

קרדיט תמונה: seb_ra / Depositphotos.com

למי זה מתאים ובאיזה מקרים?

כתרי חרסינה מתאימים עבור שורה של טיפולים מסוגים שונים, בין אם אלו טיפולים רפואיים או אסתטיים בחלל הפה.

טיפולי שורש, סתימות מורכבות, שתלים דנטליים, פגיעה פיזית בשן, שברים, שיניים חלשות, כל אלו ועוד הן בעיות שניתן לטפל בהן באמצעות כתרים, אשר יחזירו עטרה ליושנה וישמור על השן בריאה ויפה. כמו כן הם מתאימים למטרות אסתטיות כמו למשל עבור סגירת מרווחים בין השיניים, שיפור המראה של החיוך, הלבנת שיניים, תיקון צורת השן ועוד.

יתרונות וחסרונות

לפני שמחליטים אם זהו הפתרון הטוב ביותר עבורכם עליכם לבחון את היתרונות והחסרונות שלו:

יתרונות:

הם מעניקים פתרון איכותי וחסכוני, הודות למגוון אפשרויות, מכתר חרסינה על מתכת ועד לכתר חרסינה ללא מתכת כלל. הם פשוטים להדבקה ולא דורשים המון מיומנות מרופא השיניים, מה שאומר שלא תצטרכו להסתבך יותר מדי עם חיפושים אחר הרופא המתאים.

ישנם כאלו אשר מתאימים לשיניים האחוריות לעומת כאלו שיהיו בחירה טובה יותר לשיניים קדמיות, ואתם נהנים מטווח בחירה רחב.

חסרונות:

הסוג הטהור יהיה יקר יותר יחסית לעומת הסוג המאוחה במתכת, אשר נחשב זול יותר, אך גם בעל גוון כהה יותר.

הסוג הטהור נראה מעולה, אבל לא מומלץ להשתמש בו עבור כמה שיניים הצמודות זו לזו, שכן הסמיכות עשויה לפגוע באיכותו ועמידותו. בנוסף, הוא נחשב פחות עמיד מכתר חרסינה מאוחה למתכת ולזירקוניה, לכן לא תמיד הוא יהיה הבחירה הטובה ביותר.

מתי צריך טיפול כתרי חרסינה ומה משך הזמן שלו?

הכתר יולבש על השן במטרה לשמור על שלמותה, להגן עליה מפני חיידקים ולא פחות חשוב – לשמור שתראה אסתטית ויפה כמו תמיד. כמו כן, הוא יעזור לחיזוק השן שעברה טיפול נרחב והנה חלשה כתוצאה מכך, או לחלופין שן שנפגעה מסיבה כזו או אחרת.

סיבות נוספות יכולות להיות: טיפול שורש, שתל, חבלה בשיניים, פגמים מולדים ושיפור המראה האסתטי, ללא בעיה דנטלית. זהו הוא השלב הסופי בכל טיפול – הוא אוטם את השן מכל הצדדים, ויגן עליה. בתרחיש אידיאלי, הלבשתו על השן דורשת 2 טיפולים, טיפול שבו הרופא לוקח מידות ושולח אותן למעבדה וטיפול שני בו הכתר יולבש על השן לאחר שהגיע מהמעבדה, אולם במקומות מסוימים הטיפול עשוי להתארך יותר.

ככה עובד הליך ההתאמה לשיניים

ההתאמה יכולה לקחת בין שניים לחמישה מפגשים. בפגישה הראשונה הרופא ישחיז את השן, יניח עליה כתר זמני וייקח מידות לקבוע. הכתר הזמני ילווה אתכם עד לזמן שבו הכתר הקבוע יהיה מוכן, או לחלופין בהתאם לזמינות של הרופא.

מומלץ להקפיד בזמן זה על הנחיות הרופא, שכן תפקידו של הכתר הזמני לוודא שהשן המושחזת לא תזוז ממקומה, מה שיוביל לכך שהמידות של הכתר הקבוע לא יתאימו. ישנם רופאים שיקיימו פגישה למדידת השלד של כתר החרסינה ולבסוף, תתקיים הפגישה האחרונה והיא ההדבקה, תהליך אשר דורש מיומנות ודיוק מצד הרופא, כדי להגיע לתוצאה הטבעית והאופטימלית ביותר.

כתר חרסינה על מתכת

קרדיט תמונה: vasylchipiha.gmail.com / Depositphotos.com

טיפולי כתר ביום אחד – האם זה אפשרי?

יכול להיות ששמעתם על טיפולי כתר ביום אחד ואתם תוהים מה ההבדל בין הטיפול המסורתי הדורש כמה מפגשים לבין טיפול שמתבצע ביום אחד. אם כן, במסגרת טיפול ביום אחד הרופא יזמין אתכם למרפאה וישתמש במצלמה מיוחדת שתיצור תמונה תלת ממדית של השן, ובהתאם לה, תתאים את הדגם של הכתר.

לאחר יצירת הדגם הרופא ישתמש במכשיר מיוחד שייצור בו במקום את הכתר שלכם. בזמן זה, הרופא יכין את השן להדבקתו, וכאשר המכשיר יסיים, הוא ידביק אותו. תהליך זה קצר במיוחד, ואינו דורש כל כך הרבה ביקורים במרפאת השיניים.

הרכבת כתר חרסינה בשיניים

קרדיט תמונה: ayo888 / Depositphotos.com

איך שומרים על הכתר? האם הוא יכול ליפול?

הוא נראה כמו הדבר האמיתי ומרגיש כמו הדבר האמיתי, אך עדיין יש לשמור עליו. כדי לעשות זאת, מומלץ שלא לאכול מאכלים קשים מדי, יש לשמור על היגיינה של צחצוח שיניים פעמיים ביום, חוט דנטלי, שיננית אחת לחצי שנה ותאום בדיקה שגרתית אצל רופא השיניים.

איך לבחור רופא שיניים מקצועי לביצוע כתרי חרסינה?

אם אתם רוצים תוצאה אסתטית ויפה שתשמר לאורך זמן ותשמור על השן המקורית, חשוב לפנות לרופא מקצועי ובעל המלצות. בחרו במרפאת רופאים אשר מאגדת רופאי שיניים מומחים ומובילים בתחומם, כמו מוריה 10, המציעה למטופליה טיפול שיניים מהשורה הראשונה על ידי צוות רופאים מומחה ובעל ניסיון רב!

לתאום פגישה, מוזמנים להשאיר פרטים באתר ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם!