כתרים לשיניים

כיום אינכם צריכים לסבול משיניים שנהרסו כתוצאה ממחלת העששת או כתוצאה מטראומה, יש לכך פתרון – כתר לשן. ברוב המקרים, כתר בשן יגיע אחרי טיפול שורש, אשר במהלכו הרופא יסיר חלק מכותרת השן, ינקה את מוקדי העששת ותעלות השן ויחליף את כותרת השן באמצעות כתר, אשר מותאם למידות פי של המטופל ולשיניים הסמוכות, אולם טיפול זה יתאים גם במקרה של חבלה שבמסגרתה השן נשברה.

מה זה כתר בשן ולמה הוא משמש?

כתרים לשיניים עוטפים את השיניים ומגנים עליהן מפני שברים, התפוררות וחולשה. באמצעותו מטופלים יכולים להתנהל בצורה טבעית, מבלי לדאוג לתפקוד השיניים במהלך היום או מבלי לחשוש מפגיעה אסתטית. 

שיניים שנפגע מעששת, נשחקו, נשברו או שיניים שעברו טיפול שורש נמצאות בסכנת פגיעה, מה שיוביל לצורך בעקירה. הכתר למעשה מחליף את כותרת השן ומגן על השן שנשארה והוא הבחירה האחרונה של רופא השיניים, לאחר שבחן ומיצה את כל האופציות.

כתר קבוע או זמני?
קרדיט תמונה: ginasanders / Depositphotos.com

תהליך בחירת הכתר והתאמה לצורך השן

תהליך בחירת הכתר מושפע מכל מיני משתנים החל במיקום השן, אסתטיקה, צרכים דנטליים, איכות הטיפול ועלויות. הרופא יחליט מהו סוג הכתר אשר יתאים לשן הספציפית, שכן לא כל סוג יתאים. הוא יסביר את היתרונות והחסרונות של כל סוג ויעזור לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר.

הבחירה גם מושפעת מצרכים אסתטיים, ויש לוודא שהוא משתלב היטב מבחינה אסתטית בפה, שהוא נבחר בהתאם למיקומו ולמידת החוזק הרצויה ושהמחיר שלו מתקבל על הדעת.

תהליך ההתקנה של כתר בשן הוא די פשוט, ברוב המקרים הוא יותקן לאחר טיפול שורש, אשר במהלכו הרופא מנקה את השן, מסיר חומר שן ומקטין אותה כדי שתתאים לקליטה טובה של הכתר ולהשתלבות שלו עם השיניים הסמוכות. לאחר שיוף השן, הרופא ידביק כתר זמני, וישלח מידות למעבדה, שם מייצרים את הכתר הקבוע שכאשר הוא יהיה מוכן, המטופל יגיע לרופא לטיפול נוסף שבמהלכו תבוצע הדבקת כתר קבוע והתאמות כדי שהתוצאה תהיה טבעית.

סוגי כתרים לשיניים והחומרים השונים

כיום ישנם סוגים שונים :

  • כתר חרסינה – מיוצר מחרסינה ומשמש לשיקום שיניים ולציפוי אסתטי.
  • כתר זירקוניה – מיוצר מזירקוניום, חומר בעל תאימות גבוהה לגוף האדם.
  • כתר יצוק – עשוי מתכת וצבעו כהה. בעוד שבעבר היה נפוץ כיום יש אופציות פופולריות יותר.

פרט לסוגי כתרים לשיניים שאותן הזכרנו כאן , ישנן מרפאות אשר עושות גם שימוש בחומרים כמו זהב 24K, כתר אימקס מחרסינה דחוסה, כתר אקריל זמני, כתר טרומי לילדים ועוד. כאשר אתם מגיעים למרפאה כדי לבצע כתרים לשיניים קדמיות, כדאי לבדוק באילו חומרים נעשה שימוש.

כתר לשן
קרדיט תמונה: gorart / Depositphotos.com

כתר קבוע לעומת זמני – מה ההבדלים?

כתר זמני, ממש כנגזר משמו, משמש כחלופה זמנית ומגן על השן מפני שבירה לאחר טיפול שורש ועד שהכתר הקבוע יהיה מוכן. הם מיוצרים מחומר שונה ופחות עמיד לעומת כתרים קבועים.

בנוסף, את הכתר הזמני מכין רופא השיניים במסגרת טיפול השיניים, וכתר זה יחזיק מעמד לטווח קצר יותר, בעוד שאת הכתר הקבוע מכינים במעבדת שיניים מקצועית והוא יחזיק מעמד לאורך זמן רב.

כתרי מעבר – כתר זמני שיש לו תפקיד חשוב בשיקום הפה

אנחנו הרופאים המשקמים במרפאת המומחים של מוריה 100 נותנים הרבה כבוד לכתר המעבר. הוא אמנם “זמני” אבל יש לו חשיבות רבה בהצלחת שיקום הפה קטן או גדול. הוא שומר על השיניים והרקמות עד להרכבת הכתרים הקבועים ומאפשר לרופא לתאם ציפיות בהקשר לתוצאת הטיפול המתוכננת וכל זה עוד לפני שמתקדמים לכתרים הסופיים.

התנהלות וטיפול לאורך זמן – התמודדות עם בעיות

היגיינה ירודה, תחזוקה לא מיטבית לאורך השנים, בחירה לא נכונה של כתרים בשיניים או ביצוע פחות מקצועי, כל אלו ועוד יאפשרו לחיידקים לחלחל מתחת לכתר, לפגוע בחומר השן ואף להפילו בסופו של יום. לכן כדי לשמור עליו לאורך זמן, חשוב להימנע מלעיסת חומרים קשיחים ומוצקים, משחיקת שיניים או כסיסת ציפורניים ולשמור על היגיינה נאותה הכוללת צחצוח שיניים פעמיים ביום, ניקוי הרווחים בשיניים על ידי חוט דנטלי וניקוי שיניים אצל שיננית בהתאם להמלצה, כדי למנוע הצטברות פלאק וכתוצאה מכך עששת ומחלות חניכיים.

כתרים בשיניים קדמיות
קרדיט תמונה: seb_ra / Depositphotos.com

יתרונות רפואיים ואסתטיים של כתרים

ישנם מגוון  סוגי כתרים לשיניים ולכל סוג יתרונות משלו. כתרי זירקוניה למשל בעלי תאימות ביולוגית לגוף האדם ולכן אינם גורמים לתגובות או תופעות לוואי. הם נראים טבעיים, מיוצרים ברמת דיוק גבוהה מאוד, הם עמידים מאוד וקשה לשבור אותם.

כתרי חרסינה נחשבים למאוד אסתטיים, ניתן להגיע עמם לתוצאות מרשימות, הם חזקים ועמידים במיוחד. כתרי מתכת הם פתרון חסכוני אשר אינו דורש רמת מיומנות גבוהה, מה שאומר שכל רופא יכול לחבר אותם.

כל הכתרים מציעים יתרון משותף – הם מגנים על השן מפני שבירה ותורמים לאסתטיקה של הפה. עם זאת לכל אחד יתרונות משלו שצריך לבחון כדי להגיע לבחירה הנכונה. אנו במרפאת המומחים מוריה 100 כאן עבורכם עם רופאים מומחים ושפע של ידע וניסיון. נשמח לעזור לעשות את הבחירה הנכונה ולהבטיח שתקבלו את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר. מוזמנים לפנות אלינו לפרטים נוספים!